Сайт "Темадейли", 9 февруари 2015
„Подемос” е първа сила в Испания, сочи сондаж
Проучване на независимата испанска социологическа агенция „Метроскопия” за пореден път слага начело сред партиите новата алтернативна формация, оглавявана от политолога Пабло Иглесиас. Напред изскача и огледалният й образ отдясно – „Сюдаданос” („Граждани”) на каталунеца Алберт Ривера
Къдринка Къдринова
Първо място сред политическите партии в Испания с подкрепа на 27,7% от гласоподавателите отрежда на новата алтернативна партитя „Подемос” проучване на независимата испанска соцологическа агенция „Метроскопия”. То е направено по поръчка на клонящия към социалистите вестник „Ел Паис”. Същата агенция, оглавявана от Хуан Хосе Тоариа, социолог от университета „Комплутенсе” в Мадрид (точно в този университет преподават и членовете на ръководната петорка на „Подемос”), вече е поставяла „Подемос” начело в сондажите си от ноември м.г. и от януари т.г. В сравнение с януарското проучване, което даваше на новата партия на политолога Пабло Иглесиас подкрепа от 28,2%, сега показателят е спаднал с пет стотни, но първата позиция на формацията остава неоспорима.
Голямо внимание привлича също и класирането на четвърто място с 12,2% подкрепа на огледалния образ на „Подемос” отдясно – либералната формация „Сюдаданос” („Граждани”) на каталунеца и противник на каталунския сепаратизъм Алберт Ривера. „Сюдаданос” е основана като гражданско движение още през 2006 г. и оттогава е оглавявана неизменно от Ривера, който се слави и като един от най-харизматичните млади испански политици. Преди да се заеме самостоятелно с политика той е бил активист на младежката организцация на Народната партия. Посланията му днес печелят онази част от електората, която се отдръпва от компрометиралия се двупартиен модел, но не харесва и „Подемос” – било защото смята тази партия за прекалено лява, било защото я възприема като отклонила се от левия курс в посока на прекаления популизъм. Испански наблюдатели прогнозират, че „Сюдаданос” вероятно ще бъде избрана от Народната партия за коалиционен партньор, ако управляващата сега формация на премиера Мариано Рахой успее да вземе достатъчна преднина на парламентарните избори наесен.
Давид срещу Голиат
Засега обаче фаворитът на общественото мнение е разчупващата статуквото „Подемос”. „Сондажите показват, че Давид може да спечели срещу Голиат”, провикна се нейният лидер Пабло Иглесиас на митинга на формацията си в неделя, 8 февруари, на площада пред музея „Кралица София” в мадридския квартал Лавапиес. Целта на проявата бе да се лансира кандидатурата на члена на ръководната петорка на „Подемос” Луис Алегре като партиен кандидат в местните избори в Мадрид. Но Иглесиас използва повода, за да наблегне върху очевидно фаворизиращите паритята му резултати от социалогическото проучване.
„Не е лесно. Давид е бил много по-малък от Голиат и е имал само една възможност, само една прашка и само един камък. Можел е да го хвърли само един път,” очерта символиката и припомни митологията Иглесиас. Той открои в ролята на „Голиат” бившата раководителка на Община Мадрид от Народната партия Есперанса Агире, за която каза, че „нейният проблем не е, че е от десницата, а че е функционерка на онези, които крадат, инструмент в ръцете на богатите, един Голиат”. Иглесиас отново повтори любимата теза на „Подемос”, че конфликтът в Испания не е левица-десница, а горе-долу. И че „Подемос” е изразител на възмущението на народа „долу” от безочието на „кастата горе”. На площада пред музея „Кралица София” лидерът наблегна, че основното противоречие, което трябва да се разреши в Испания днес, е между „демокрацията и деспотизма”. И призова премиера Мариано Рахой от Народтата партия: „Хайде, дано Рахой свика избори по-бързо!”.
Наистина, колкото по-бързо бъдат обявени избори, толкова по-сигурно е, че „Подемос” може да спечели. И колкото повече гласуването се отдалечава във времето (а парламенталният вот би трябвало да е чак през ноември т.г., или дори през януари догодина), толкова повече масираната негативна кампания в медиите срещу „Подемос” ще работи за очерняне на формацията. Освен това процесите в Гърция, към които испанците са особено внимателни, могат да се окажат важен катализатор. Ако сродната на „Подемос” управляваща гръцка партия „Сириза” се провали в амбициите си за въвеждане на нови правила в Европа, това ще рефлектира негативно и върху „Подемос”.
„Има прекалено много време до изборите”, е дежурното измъкване на всички испански наблюдатели и коментатори, които отказват да се ангажират със сигурни прогнози дали „Подемос” може да се превърне наесен в испанската „Сириза” на власт.
Социалистите в регрес
Най-изненадващото в оповестеното на 8 февруари проучване на „Метроскопия”, стъписало мнозина в Испания, е свличането на Испанската социалистическа работническа партия (ИСРП) чак на трета позиция с едва 18,3% подкрепа. Наблюдателите го отдават на факта, че, разочаровани от неолибералното подхлъзване на ИСРП в последните години от управлението й (2008-2011), мнозина от нейните традиционни гласоподаватели днес се ориентират към „Подемос” – формация, която има левичарски корени, но днес се опитва да обедини колкото се може по-широк кръг възмутени от политиката на социални орязвания граждани и декларира, че борбата й е за демокрация и социална справедливост, извън идеологиите. „Подемос” се обявява за глас народен срещу кастата на корумпираната политическа върхушка и олигархията – и така успява да спечели симпатиите на доста разочаровани някогашни симпатизанти на социалистите, а дори и на някои недоволни от повсеместните иконимии фенове на Народната партия.
На свой ред ИСРП в лицето на нейния нов лидер Педро Санчес се опитва да се върне към левите си корени за сметка на „надидеологическото” послание на „Подемос”. Научавайки за последните социологически данни на „Метроскопия”, Санчес използва посещението си в Палма де Майорка, за да декларира, че „да си социалист означава да си от левицата и ние сме горди с нашите идеи и ценности”. Санчес подчерта още, че „ИСРП е единствената алтернатива, от която се страхува Народната партия” и която „представлява работничесдката класа”. Той наблегна също, че неговата партия единствена е в състояние да върне на испанското общество онези социални права и свободи, които е извоювала за него навремето и които сега са накърнени от политиката на НП.
Внушения за икономическо възстановяване
„Метроскопия” подрежда управляващата дясна Народна партия на второ място с 20,9% подкрепа. В януарската анкета на същата агенция НП е едва трета с 19,2%, сринала се от абсолютното си мнозинство на изборите през 2011-та заради непрестанно налаганите сурови мерки на орязвания и бюджетни икономии, сериозно накърнили модела на испанската социална държава. Сега обаче е налице покачване на рейтинга на НП с 1,7%. Очевидно върху настоенията на избирателите е повлияла усилната кампания на управляващата партия и на всички подвластни й лостове на властта, които не спират да тръбят за успехите, постигнати благодарение на прилаганите след 2011 г. (когато НП отново идва на власт) реформи. Според разгласените от правителствоно на НП начело с премиера Мариано Рахой данни испанската икономика е била най-бързорастящата в Еврогрупата през 2014 г. и се очаква да запази тази преднина и през 2015 г. Разбира се, показателите са доста умерени – 1,4% за 2014 г. и прогноза от 2% за 2015 г. Но на фона на останалите данни от Еврогрупата и тези проценти са въодушевяващи.
Освен това са посочени и успехи в намаляването на безработицата – най-болезнения проблем за Испания. Правителството е отчело създаването на над 400 000 нови работни места през изтеклата година. Дори този напредък и да не се усеща ефективно във всекиднения живот на хората, разгласяването му и медийното прекспониране създава една по-благоприятна за НП обществена среда, в която по-лесно се прокарва тезата, че мерките за социални икономии все пак дават своя резултат. Социолозите свързват именно с този ефект изкачването на Народната партия на втора позиция в проучването на „Метроскопия”.
Планирана маргинаизация
Ако се оставят настрана около 10-те процента от испанците, които ще гласуват за някоя от малките партии без шанс да влязат в парламента или ще пуснат бяла бюлетина, на пето място сред партиите с 6,5% е подредена Обединена левица (ОЛ) – основана през 1986 г. формация, в която влизат Испанската комунистическа партия, зелените и още ред леви и екологични организации. През годините след испанския преход от франкизъм към демокрация ОЛ неизменно е играла важна политическа роля и реално винаги е била третата политическа сила в страната, въпреки че особеностите на испанския изборен закон все й е оставял маргинално място, далеч зад двата мастодонта НП и ИСРП. За ОЛ са гласували и 1 млн. души, но депутатите й в парламента все са били символичен брой – обикновено около 5. Докато за малките националистически партии на баските или каталунците законът осигурява значително по-авторитетно представителство с по около 30 депутатски места, дори те да вземат и по-малко гласове от ОЛ. Заложената в регламентите на испансикя преход идея е била именно националистите да са вечният баланьор, който ще осигурява недостигащите гласове на съответната управляваща партия – НП или ИСРП. А ОЛ, като носител на опасния комунистически „вирус”, да е винаги изолирана.
Раждането на „Подемос”
Именно така се развиват нещата години наред – до появата на „Подемос”. Генезисът на тази алтернативна формация е отчетливо ляв. Основателите й гравитират около Обединена левица или около още по-радилалната формация Антикапиталистическа левица, от чиито редици всъщност произлизат и физическите инициатори и основатели на „Подемос”. Всичко тръгва като инициатива на група интелектуалци, които лансират в началото ва 2014 г. манифеста „Да сменим фиша: да превърнем възмущението в политическа промяна”. Идеята им е, че гражданската енергия, кипнала покрай движението на възмутените от кризата, известно в Испания и като 15 М (защото първата му проява е на 15 май 2011 г.), е редно да се канализира в създаването на политическа формация, която да се бори за властта и съответно за защита на народните права.
Първоначалната идея е гражданското движение „Подемос” (в превод – „Можем”) да се оформи като течение вътре в Обединена левица и заедно с нея да се яви на изборите за Европейски парламент на 25 май 2014 г. Въпреки предвалитерно постигнатите договорки обаче ръководството на ОЛ така и не включва активистите на „Подемос” в своите президборни листи за евроизборите. Тогава те се дръпват, решават да се регистрират като самостоятелна политическа партия и сами да се явят на евровота. Общественото недоволдтво в Испания от компрометирания политичесик модел и от стоварването на цялата тежест на кризата върху обикновените хора е толоква силно, че дава неочаквано силен импулс на новородената паритя „Подемос”. Скромните й стремежи да вкара поне един евродепутат в Европейския парламент са впечатляващо надхвърлени и тя получава невиждано за дабютант доверие – гражданите на Испания й помагат ва получи цели пет евродепутатски места.
Това е фурорът, с който „Подемос” връхлита в испанската политика. И оттогава популярността й не спира да расте. Успоредно с това расте и ревността към нея на останалите политически сили – особено от левицата.
Разцепление в Обединена левица
Общоприето е мнението, че „Подемос” привлича най-вече разочарования от одесняването на ИСРП бивш социалистически електорат. Но в същата посока оттичат и много от предишните избиратели на Обединена левица. Тази формация междувременно изживява дълбоки вътрешни сътресения. В остър спор влизат двете откроили се в нея тенденции – на „побелелите глави”, които продължават да държат на ясната й идеологизирана обвързаност, и на по-младиге лидери, които са за отваряне то й към преобладаващите обществени настроения и към „конвергенция” с „Подемос”. Втората линия се застъпва най-вече от 29-годишния Алберто Гарсон, икономист и изследовател от Университета в Малага, който след вътрешно състезание бе определен за кандидат премиер на Обединена левица в парраментарните избори наесен.
Изразител на същата модернизаторска тенденция бе и активистката на ОЛ Таня Санчес, определена за кандидатка на формацията в местните избори в Мадрид. Неспирните вътрешни конфронтации обаче доведоха до решението на младата Санчес да напусне ОЛ заедон с група свои съмишленици. А наблюдателите заговориха за дълбоко разцепление и криза във формацията. Допълнителна пикантност на интригата привнесе и фактът, че Таня Санчес е интимната половинка на лидера на „Подемос” Пабло Иглесиас. Макар те и двамата да уверяват, че всеки от тях следва своята лична политическа траектория и личните им отношения не влияят на партийните им членства, неизбежно се появиха коментари дали пък след напускането на ОЛ Санчес няма да се присъедини към паритята на гаджето си. Тя обаче категорично отрече и обяви, че ще се бори за съвместно представяне на левицата на местните избори в Мадрид в рамките на обединението „Народно единство”.
На свой ред Алберто Гарсон, който остана сам и без реформаторски „тил” в ОЛ, изрази огорчението си от решението на Таня Санчес. За Гарсон си струва да се отбележи също, че той е личен приятел с повечето от лидерите на „Подемос” и заедно с тях е участвал в многобройните протести на движението 15 М. Именно върху тази основа почива и неговата инициатива за „конвергенция” между ОЛ и „Подемос”. Но новата партия е скептична – нейната амбиция е да се откъсне от идеологическите ограничения и да приобщи колкото се може по-широк брой граждани, желаещи промяна на системата и връщане към социалния модел държава. Лидерът на „Подемос” Пабло Иглесиас не показва никакво желание за съюзяване с ОЛ и по друга причина – защото той и нея също смята за отговорна като крепителка на порочния според него партийно-клиентелестки модел в Испания.
Тестът с изборите в Андлусия
Цялата тази политическа панорама очертава една прекалено пъстра и динамична картина, която все оща оставя много неизвестни около изборите в Испания. Още повече, че страната има да гласува тази година три пъти – на изборите в Андарусия на 22 март, на местния вот на 24 май и за парламент в късната есен.
Голям тест ще са изборите в Андалусия – район, където левицата е традиционно особено силна. Досега там управляваше коалиция между социалистите от ИСРП и Обединена левица. Заради общите политически сътресения в страната обаче тази коалиция се разпадна и ръководителката на автономната власт – социалистката Сусана Диас, предизвика извънредни и бързи избори. Идеята й бе да изпревари сформирането на структури на „Подемос” в Андалусия. Без тях новата алтернативна партия има слаби шансове за успех. Все пак „Подемос” е издигнала в Андалусия кандидатурата на една от своите евродепутатки – младата арабистка, феминиска и активистка на Антикапиталистическа левица Тереса Родригес, но шансовете й да надвие „лъвицата” от ИСРП Сусана Диас са доста крехки.
Социологически пристрастия
Редно е да се отбележи, че както и в България, социологическите проучвания за подребдата на партиите в Испания според предпочитанията на избирателите зависят от това, кой ги прави. Различните социологически агенции дават и съществено различаващи се прогнози. Буквално 4 дни преди оповестяването на проучването на „Метроскопия” една друга социологическа служба очерта съвсем друго степенуване на фаворитите. Центърът за социологически проучвания или CIS, както е испанската абревиатура, подреди на първо място в сондажа са управляващата Народна партия с цели 27,3% подкрепа. Разбира се, тук трябва ад се има предвид, че CIS е социологическа служба, функционираща към правителството на Испания. Този факт очевидно няма как да не е свързан с факта, че точно управляващата партия е изведена като челнича в сондажите за януари.
„Подемос” в проучването на CIS е на второ място с 23,9%, а ИСРП е трета с 22,2%. На Обединена левица са дадени 5,2%, на отцепилата се преди доста време от социалистите UPyD („Единство, прогрес и демокрация”) – 4,6%, а на „Сюдаданос” – едва 3,1%.
Доста отричаващият се в прогнозите си сондаж на „Метроскопия”, разгласен на 8 февруари и подреждащ в челната тройка „Подемос”, НП и ИСРП, дава основание на в. „Ел Паис” да обобщи в редакционен коментар: „Тенденцията към многопартийност е ясна и няма никакви сериозни сигнали, че отделна политическа сила ще е в състояние да спечели убедителна самостоятелна победа”.
ИСПАНИЯ
Данни за ИСРП от испанския печат
Аснар събира световни лидери за сватбата на щерка си
Балтасар Гарсон - кошмарът на прегрешилите големци
Испанският крал иде пак 10 години по-късно
ПАБЛО ПИКАСО - (1881-1973)
Хосе Луис Родригес Сапатеро - един прагматичен лидер
Салвадор Дали е имал проблеми със закона
Дон Леополдо де Луис, поетът между два ангела
Анхел Мария де Лера
Сватбата на испанския престолонаследник
- едно жизнерадостно ново начало
Летисия - журналистката, която един ден ще стане кралица на Испания
Принц Фелипе - най-желаният ерген в Европа
Жозеп Борел - новият председател на Европарламента
Отиде си Антонио Гадес - кралят на фламенкото
Калина става нестинарка
Китин и Калина възродиха
празник в пустинята
Крал Хуан Карлос на лов за мечки в Румъния
Бракът на Симеон с Маргарита разбунил духовете в Мадрид
Децата на Симеон сред
2-ма крале в Мароко
Дани Алкайде - испанският Стоичков
Конституциони вълнения заради бременна принцеса
Антонио Бандерас в София: Няма да изиграя само онази роля, която не ми предложат
Карлос Саура, испански кинорежисьор: Важното е не коя роля ще ти се падне в живота, а как ще я изиграеш
Как испанският премиер изневери на прякора си “Бамби“
Кралски вълнения
Сестри за милиони
Сапатеро – човекът, който държи на думата си
Амазонките на Сапатеро
Педро Крус Виялон, генерален адвокат на Съда на ЕС
Хабанерата на Тринидад
Неукротимата маха
Испански шах
Балтасар Гарсон срещу Франсиско Франко
Балтасар Гарсон осъден в Мадрид
Слонският гаф на краля
Галисийският касиер
Добре дошъл, мистър ЕвроВегас!
За едни криза, за други миза
Артур Мас, премиер на Каталуня - отцепникът
Катарската връзка на Иняки Урдангарин
Отиде си Пако де Лусия - фламенкото осиротия
Хавиер Бардем скара Мароко и Франция
Отиде си Адолфо Суарес, Рицарят на демокрацията
Новият преход на краля
Педро Санчес е новият лидер на испанските социалисти
Интервю с Колумб
Отиде си най-титулованата аристократка в света
Награди "Принцът на Астурия 2003"
Испанският абстракционист Жорди Тейшидор представя в София изложба от музика, поезия, ред и геометрия
Оскар Тускетс Бланка в неговия лабиринт
В Барселона поставят операта "Да бъдеш Бог"
Студенти представят България на "Барселона 2004"
Нов президент на агенция ЕФЕ
Изложба на Хоан Миро в София
Джон Малкович дебютира като постановчик в Барселона
Изложба за Рафаел Алберти в Народната библиотека "Св. Св. Кирил и Методий"
Виола и пиано на финала на испанската културна програма
В ИСПАНИЯ Е ВРЕМЕ ЗА ДЖАЗ
Испанският посланик откри концерт на световноизвестен китарист в зала "България"
Юбилейна седмица на испанското и ибероамериканското кино в София
Хавиер Марискал: Дизайнът е общуване
Айтор де Мендисабал с изложба в София
Испански авангардист събра елита на “Шипка” 6
Графики и офорти на Миро в НДК
Мануел Идалго представи новата си книга
Испански сарсуели в зала “България”
Дон Кихот 400 години по-късно
Седмица на иберамериканското кино
Цигуларката-виртуоз Летисия Морено в София
Публикуваха неиздавани поеми на Хуан Рамон Хименес
С ТАЛАНТ СРЕЩУ МРАКА
Изложба на Пикасо в София
Испанска изложба “dissenyes o diseñas?”(“ДИЗАЙН/ДИЗАЙН?”)в Съюза на българските художници
Три цвята: червено
“Капричос” на Гоя в София
КРАЛЯТ НА АКОРДЕОНА ПРИСТИГА ЗА КОНЦЕРТ У НАС
ВИЗИ ЗА СВОБОДА. ИСПАНСКИТЕ ДИПЛОМАТИ И ХОЛОКОСТЪТ
СПОДЕЛЕНИ ПЪТИЩА. 10 испански фотографи
Пътят на Сантяго. Първият европейски културен маршрут
ПЕТ ГОДИНИ ИНСТИТУТ "СЕРВАНТЕС"-СОФИЯ
Луис Гарсия Монтеро: Когато много бързаш, започваш да мислиш с краката
ПОРЕДНА СЕДМИЦА НА ИСПАНСКОТО И ИБЕРОАМЕРИКАНСКОТО КИНО В ЗАЛА "ЛЮМИЕР", 9 – 15 МАЙ 2011 Г.
Фотоизложба на Луис Рамон Марин
Ладино дива ще омайва София
ОГНЕНО ФЛАМЕНКО С РОХАС, РОДРИГЕС И NUEVO BALLET ESPANOL
Бернардо Ачага, баски писател: Проблемът не е в идентичността, а в бедността
Испанският посланик се изявява като PR-агент на България
Испанският крал иде пак 10 години по-късно
Георги Първанов участва в траурната церемония за жертвите от 11 март в Мадрид
Консултации между българското и испанското МВнР
Испанският абстракционист Жорди Тейшидор представя в София изложба от музика, поезия, ред и геометрия
Испания и България - приоритетна програма за културни прояви
ИСПАНСКИ ЖУРНАЛИСТИ В БЪЛГАРИЯ
"Рока" представи новата си дизайнерска линия "Дама Сенсо"
Юбилеен випуск на Испанската гимназия
Шумен превзе Мадрид
Зоя Пенкова, оцеляла при атентатите в Мадрид:
Помня лицeто на смъртта
Станишев на гости на Сапатеро
ИСПАНСКИ ТАНЦИ ВЪВ ВАРНА
Срокове за изпитите DELE
Адела Клементе де Педрет, почетен консул на България в Барселона:Научете се да се продавате
Испанската преса за предстоящата визита на Симеон Сакскобургготски в Мадрид
Българският премиер Симеон Сакскобургготски подари на испанския крал Хуан Карлос Първи малко куче, порода българска овчарка
Визита на Симеон Сакскобургготски в Мадрид
Симеон рекламира България
като "Елдорадо" на Нова Европа
България е в плановете на испанските инвеститори, според Лидия Шулева и Павел Езекиев
Симеон: Ключът за Ирак е в Палестина
Сапатеро: България и Испания са в стратегически съюз
Българите в Мадрид: дойдох, видях, усвоих
Неосиновените синове на Мадрид
Хосе Анхел Лопес Хорин: В един лагер сме за Ирак, но преследваме целта по различен начин
Музикална фиеста за празника на Испания
Слушаме испански сарсуели в зала "България"
Сеговия – българската следа
БЪЛГАРИЯ И ИСПАНИЯ ИМАТ ОБЩИ ПРОБЛЕМИ
Президентът Георги Първанов награди
испанския посланик Хосе Анхел Лопес Хорин
с орден "Мадарски конник" - първа степен
Мигел Анхел Моратинос,
Министър на външните работи на Испания:
Без да вдига шум, Испания ви помага за делото в Либия
Фернандо Ариас Гонсалес, испански посланик у нас:
АКО СХВАЩАТЕ БУКВАЛНО СИМЕОН, НЕ ГО РАЗБИРАТЕ
Фернандо Ариас:
НАДЯВАМ СЕ УСПОРЕДНО С ИЗБОРИТЕ ДОГОДИНА ДА ПРОДЪЛЖИТЕ И ПОДГОТОВКАТА ЗА ЧЛЕНСТВО В ЕС
Посланикът на Испания връчи акредитивните си писма
Първанов подкрепя за инициативата на Сапатеро за "Съюз на цивилизациите"
Испанският посланик очаква децата си за празниците
Испанската Гражданска гвардия иззе 137 кг кокаин близо до мястото, където бяха задържани български трафиканти на дрога
МВР на Испания благодари за тясното и ползотворно сътрудничество с българската полиция
Фернандо Ариас
Посланик на Кралство Испания:
Вие си знаете, че имате испанско лоби за ЕС
Българските служби са в постоянна връзка с испанските си колеги за разбитата престъпна мрежа, заяви ген. Борисов
“Рока” с 5 млн. артикула за баня
Фернандо Ариас, посланик на Кралство Испания:
Няма катастрофа за ЕС, не се вторачвайте в дати, на прав път сте
Най-големият завод на “Рока Груп” на Балканите е в Каспичан
Антонио Бандерас в София:Няма да изиграя само онази роля, която не ми предложат
Карлос Саура, испански кинорежисьор: Важното е не коя роля ще ти се падне в живота, а как ще я изиграеш
Хавиер Марискал: Дизайнът е общуване
Мануел Муньос Идалго, испански поет и драматург: Боли ме, че България е тъй разединена
Испански ордени за две българки
Айтор де Мендисабал с изложба в София
Пепел от стих - изложба на Фернандо Ервас и Нина Николова в Експо Баня Център
Игнасио Рамоне, директор на “Монд дипломатик”:
Влезте в Европа на народите
Старото посолство на САЩ стана институт “Сервантес“
Двуезична книга сравнява българи и испанци
Нови пътища стимулират туризма в Родопите с испанска помощ
Българите в Испания - от моряка Алонсо де Охеда, през Гражданската война, та до днешните имигранти
Бойко Борисов зарадва испански инвеститор
ФАКТИЧЕСКИ БЪЛГАРИЯ ВЕЧЕ Е ЧЛЕН НА ЕВРОПЕЙСКИЯ СЪЮЗ
Испания хвана бос на родната автомафия
Мадрид разби наша наркобанда
Наш мафиот в Испания бере душа с 3 куршума в главата
Испания закопча шестима наши трафиканти на хероин
Посланик хвали свободата на словото у нас
БЪЛГАРИЯ ВЪРВИ ПО СТЪПКИТЕ НА ИСПАНИЯ
Рока България АД получи наградата за перфектна фирма сред големите предприятия с чуждестранно участие
Рока придобива 50 процента от Козмик Груп
Рока България АД е една от първите компании, отличени с Business Superbrands награда в България
Рока затвърди лидерската си позиция на Индийския пазар на продукти за баня
НОВОСТИ РОКА БЪЛГАРИЯ 2008
Poка придоби тайванска високотехнологична компания
Серхио Кастро е новият Изпълнителен директор на Рока България АД
Звезда на фламенкото в НДК
Негово Превъзходителство ХОРХЕ ФУЕНТЕС МОНСОНИС-ВИЛАЙОНГА, посланик на Кралство Испания: БУКВИТЕ ВИ МЕ ЗАТРУДНЯВАТ, НО АЗБУКАТА ВИ Е КРАСИВА
Испания ще ни помага за еврофондовете
Безплатна порция алтернативно кино от Испания и Латинска Америка в “Люмиер”
Сертификат за Фери Груп
На гурбет в Испания
Фери Груп представи проектите си в България
Българско участие във форум на ОССЕ в Кордоба
Поезията на Живка е дъщеря на болката
Изгубени в превода на еврофондовете
България – пример за “Алианса на цивилизациите”
Стипендии за испанските гимназии
Мануел Фери, президент на “Фери Груп”: Туризмът и земеделието ще са чудесата на България
Испанцине видяха Елдорадо в България
Проектът “Етния Комуникасион” и България
Късметът да си българин в Мадрид
Вечер на съвременната българска поезия в Мадрид
Българска авторка взе литературна награда в Мадрид
Изпълнителният директор на “Рока България” АД Серхио Кастро: Докосвам се до хубостта и при всяко свое влизане в изложбената зала на “Рока” в София
Смях без граница
Автономното правителство на Мадрид финансира създаването на младежки социално-образователен център в Търговище
Хорхе Фуентес, посланик на Испания в България: Не губете повече нито едно евро!
Аплаузи от испанското председателство на ЕС за “Октопод”
Министър Николай Младенов удостоява испанския посланик Хорхе Фуентес със “Златна лаврова клонка”
Седмица на испанското и ибероамериканското кино - за 17-и път в София (16 МАЙ 2010 г.)
Испанска връзка
Кръгла маса “Интегрирането на българските граждани в Испания”
Българче поема към Перу и Испания с Рута Кетцал
Българите в Испания нямат намерение да се връщат
МИЕТ показва потенциала на България за културен и СПА туризъм на международното изложение FITUR в Мадрид
Н. Пр. Рафаел Мендивил Пейдро: Ако Европа не е единна, ще потъне
Испанският посланик издигнат на висш пост в Мадрид
Българската Пасионария от Мадрид
Българче поема из Колумбия и Испания
Чалга ли е цветистият език?
В обновената след ремонт Испанска гимназия „Мигел де Сервантес”: НА УРОК С ДОН КИХОТ
Испанският посланик дон Хосе Луис Тапиа пред Klassa.bg:
Целта на моя мандат е да доведа повече испански фирми в България
Ще се намери ли медиатор, който да попречи на закриването на Института "Сервантес"?
Н. Пр. Хосе Луис Тапиа, посланик на Испания: Който има повече, трябва и да дава повече
Испанци идат за бизнес в България
Испански паралели
Кризата: българският и испанският ракурс
Софийският пример на „Сервантес”
Дипломира се двадесетият випуск на Испанската гимназия
РОКА дава стипендии на студенти да учат испански
Изпълнителният директор на Рока България АД, Серхио Кастро вече отговаря за мениджмънта на компанията Рока на Балканите
Композицията We Are Water на Теодосий Спасов звуча в изпълнение на кавал, гайда и тъпан в Световния ден на водата
Варненче тръгва с Рута Кетцал из Панама, Испания и Белгия
Коледен концерт с класическа музика, организиран от Институт Сервантес и Рока България
Испански реверанс към сефарадските евреи
Дарение на Рока България за бежански центрове
Пищен спектакъл в София на Националния балет на Испания
Кралски отличия за двама испански бизнесмени у нас
Рафаел Алварадо - седем десетилетия по моста на думите
Испанска пролет в София
Пикасо с изложба у нас
Живка Балтаджиева, поетеса: Ще преобразим света, ако започнем от себе си
Поетични срещи между Испания и България
Мигел Саенс, член на Испанската кралска академия: Силата на думите може да преобърне света
Испански министър лансира у нас „Марката Испания”
Светът през „Лявото око” на 12 фотографки
Как испанските социалисти опряха до Станишев
Доайенът на българската испанистика
ЗЛАТНО ПЕРО от СБЖ и ОБЕДИНИТЕЛ НА КУЛТУРИ от СИЖБ за Хавиер Валдивиелсо
Испания и България: 110 години дипломатически отношения – една възможност да се замислим за бъдещето
Барселона - най-космополитният град в Испания
Виното на Испания
Блясък и романтика по испански
Испанските фиести - безкраен празник
Гранада - Диадемата на ислямския свят в Испания
Мадрид - градът на мечката и ягодовото дърво
Саламанка - Исторически център на знанието
Севиля - вратата на Испания към Новия свят
Толедо - градът на Ел Греко
Кулинарни традиции на Испания
Валенсия - очарованието на много векове в един град
Лас Файас - карнавал, заря и огън
Памплона - рога, копита и тръпка
Ще върне ли Дон Домат туристите в Испания?
Барселона - една мечта, превърнала се в реалност
Барселона на един дъх
Световният младежки фестивал в Барселона изгражда нов свят
С билет от “Аламбра” Колумб поел към Америка
Коледа и Нова година в Мадрид – 4 години по-късно
Изборите в Испания - махмурлук за войнолюбците
Испания с ключова роля за Европа след изненадващата смяна в Мадрид
Много шум за една магданозена скала
Сапатеро станал политик заради дядо си
ИЗМАМНИЯТ СИМВОЛ НА ИСПАНИЯ
Испанците се прехласнаха по Летисия - принцесата на Астурия
Гибралтар - препъникамъкът между Лондон и Мадрид
Ще сдобри ли Симеон Сапатеро с Буш?
ИСПАНИЯ: ПЪТУВАНЕ ВЪВ ВРЕМЕТО
У нас не виреят политици като Сапатеро
Ужасът в Мадрид: Година по-късно
Мадрид 11 март: Кой е виновният?
“Бяла нощ” в Мадрид
Щурм по суша от Мароко хвърли Европа в паника
Българите в Испания - от моряка Алонсо де Охеда, през Гражданската война, та до днешните имигранти
Испания променя конституцията си заради бъдеща кралица
Косовски синдром налегна Испания
Да се пренесеш в миналото в Бехар
Проф. Мануел Торес: Съюзът на цивилизациите ще дойде с образованието
ЕТА нокаутира Сапатеро
Сапатеро се засилва за втори мандат
Антъни Бийвър, историк: “Насилието се ражда от страха”
Левица, демокрация и гласове
Нова сцена
Криза с дъх на ягоди
Робин Худ пак е тук
Диего Лопес Гаридо, държавен секретар на Испания за Европейския съюз: Това ще е най-важният Европейски парламент
Мануел Ривас: Европа трябва да се роди отдолу
Анхел Виняс: Не чакайте лява политика от дясна Европа
Сърдитите млади хора от площадите
Мистерия с бактерията убиец
Защо „испанската революция” не стига до България
Емилиано Гарсия-Пахе Санчес: Някогашният интернет е бил в Толедо
Спасяването на Испания
Мълчанието на Рахой
Думи на Педро Олаля, отправени от Атина
Рахой извади секирата
Българската Пасионария от Мадрид
Възмутените идат
Възмутени и възмутителни : поглед от „Пуерта дел сол”
Пропукването на Испания
Игра с огъня в Южна Европа
Рахой в черната дупка на черната каса
Хосе Игнасио Торебланка: Нужна е светла перспектива, за да се издържи кризата
Проф. Хавиер Самора от Университета „Комплутенсе“ в Мадрид: Капитализмът продължава да функционира като казино
Нови лица и ветрове в Испания
Сатурновата дупка на Испания
Рахой в троен обръч
Podemos – генезис и перспективи
Да, те могат. На ред е Испания
„Подемос” изведе народа на улицата
Как „Подемос” събра Дон Кихот и Санчо Панса
„Подемос” е първа сила в Испания, сочи сондаж
По следите на „Подемос” в Мадрид
Цунамито "Подемос"
Андалуското огледало
Часът на „Подемос” и „Сюдаданос”
Испанският обрат
Сбогом на достойнството
Испания и България: 110 години дипломатически отношения – една възможност да се замислим за бъдещето
|