Испания и България са две страни, обединени от многобройни и разнообразни по характер взаимоотношения, както и от общото си европейско призвание. В забележителната си творба "Корените на Европа" Кристофър Даусън посочва, че думата "Европа"освен етимологичния си произход, води началото си от гръцката митология и е неразривно свързана с културата, която споделяме. България- с вълнуващата си история и културна традиция, е една от нациите с дълбоки европейски корени и следователно включването й в евро-атлантическите структури е логическо последствие от този исторически факт.
В недалечно минало Испания също е преживяла подобни превратности и въз основа на собствения си опит върви редом с България по пътя на присъединяването й към Европейския съюз, не само в политическата и икономическа, но и в културната област. Поради това испанските власти и Посолството на Испания в София изработиха амбициозна културна програма, която ще позволи през 2004 год. българското общество да се запознае с изключителната съзидателност и талант на голям брой творци в съвременна Испания.
КУЛТУРНАТА ПРОГРАМА Е ВДЪХНОВЕНА ОТ СЛЕДНИТЕ ПРИНЦИПИ:
- Съвременно звучене: желанието ни е да доближим българските граждани до Испания, но далеч от всякакви стереотипи, като бъдат представени онези творци и произведения, вдъхновени от принципите и ценностите на съвременното испанско общество.
Поради това сме си поставили за цел в България възможно най-голям брой художници да представят произведенията си, най-много писатели и академични фигури да изложат идеите си и композитори да се изявят чрез музиката си. По този начин българските им колеги и публика ще могат да опознаят твореца в цялостното му измерение.
Съвременното звучене означава и жест на уважение към действителността на страната ми- държава, чиято икономика отбелязва най-висок ръст на растеж в Европейския съюз и е достигнала до привилегированата позиция да заеме пето място на инвеститор в световен мащаб, и която е модел за съжителство, толерантност и солидарност, тъй като даже и в трудните моменти от съвременната си история, след като е била обект на брутални терористични атаки, продължава да дава израз на дълбоките ценности, вдъхновяващи народа й. Културните прояви, включени в изработената програма са сцената, на която желаем да се представим и огледалото, в което търсим отражението си.
- Различни измерения на изкуството: стремежът ни е да представим различните жанрове на изкуството, тъй като културата е съвкупност от всички тях. Живописта, дизайна, скулптурата, театърът, киното, литературата и музиката присъстват в културната програма на Испания. Разнообразието съществува за да отговори на всеки вкус, както казва една популярна и мъдра испанска поговорка. Надяваме се динамизмът и положителната амбиция да разчупим едноцветието да направят тези прояви по-привлекателни за българската публика, която е основното действащо лице на проекта ни.
- Непрекъснато сътрудничество: този забележителен културен проект не би бил възможен без непрестанната подкрепа на институциите, на гражданското общество и на средствата за масово осведомяване на Република България. Сходството на характери, темперамент, светоусещане и естествената симпатия, която вашата страна поражда у всички испанци, посещаващи България, улесняват провеждането на нашата дейност.
Трудно е да бъдат изтъкнати някои от проявите в програмата без да бъдем обвинени в прилагането на избирателност, която в културен план е рискована. Но все пак нека посоча някои от тях:
- Изложбата на гениалния и многопластово архитект Оскар Тускетс Бланка. Проявата е организирана със съдействието на НДК и позволява задълбочена разходка из творчеството на този съвременен, но възрожденски по дух, творец, проявил таланта си в различните видове изкуства и достигнал във всички тях най-върхова изява. Картини, скулптури, предмети за ежедневна употреба, проектирани от автора и наситени с оригиналност и очарование, макети на архитектурните му проекти и разнообразни сгради ни доближават до един от най-великите испански артисти от началото на 21 век.
- Изложбата на Жоан Миро в НДК. Тази проява е ключовата в "Салона на изкуствата", който се провежда ежегодно при голям успех в Народния дворец на културата. Чрез 48-те творби можем да се запознаем с артистичния път на този художник от Майорка, чието обширно творчество е ни е оставило безспорни шедьоври.
- В областта на музиката- концертът на квинтета от медни духови инструменти "Лур Металс" и на младата и обещаваща сопрано Ана Небот ни позволиха да оценим високото музикално майсторство и традиция, които Испания и България споделят.
- На 11 октомври т.г., в навечерието на Националния празник на Испания, София ще бъде сцена на световната премиера на едно произведение на Хосе Луис Турина- внук на видния испански композитор Турина и достоен наследник на семейния талант. Изпълнението ще бъде поверено на известната пианистка Бланка Мария Калво и младия по възраст, но изключителен цигулар Жоан Еспина.
- Испания ще отбележи и честването на 75 годишнината от създаването на Софийската филхармония чрез концерт от испанска и българска музика. В проявата ще участват обещаващите испански певци Давид Менендес и Давид Кастаньон. Публиката ще се наслаждава на съвместната изява и отличното сътрудничество на българските и испански музиканти.
- Изложбите от цикъла "Испанското изкуство в чужбина"- плод на съвместната ни работа с Националната галерия за чуждестранно изкуство, представят испанското авангардно творчество и представят извън страната игрите на светлина и цвят, вдъхновили художници като Тейшидор и Торал.
Всички тези примери са израз на ангажимента, който Испания поема към България през тази 2004 год.- прелюдия и последно стъпало в приемането й в ЕС. Като залага на България, Испания залага на една по-цялостна, по- разнообразна, по-богата и по-вярна на себе си Европа. Чрез програми за културен обмен и културни прояви като представяната, Испания признава стойността на културата като средство за опознаване между народите и преди всичко като благодатна почва за изграждането на толерантност и разбирателство- единствените ценности, въз основа на които можем да изграждаме все по-необходимото, но и все по-заплашваното съжителство.
Поради това няма да е справедливо да завършим статията без да изразим отново благодарността ни към всички и към всяка една от институциите, фигурите и българските граждани, в резултат на чиито ежедневни усилия Испания и България споделят универсалния дух на културата и продължават да задълбочават взаимното си опознаване.