В. "Труд", 26 юли 2004 г.
Чилиецът Хуан Карильо Енрикес е само на 12 г., но вече е топрепортер, писа на 19 юли излизащият в Сантяго в. “Ла Куарта”.
Хуанито, както го наричат всички, вече е разговарял с такива известни личности като шефа на ООН Кофи Анан, американския държавен секретар Колин Пауъл, доскорошния испански премиер Хосе Мария Аснар и други.
На всяко важно събитие в Сантяго шестокласникът може да бъде забелязан с касетофон и с един куп журналистически карти.
Почти няма
политик
- чилийски или чужд, на който той да не е задал въпрос, пише “Ла Куарта”.
“Картите си ги издадох сам. Не представлявам никаква медия. Но почти никога не са ми отказвали достъп до събитията. От в. “Ел Меркурио” ходатайстват за мене”, похвали се пред “Труд” Хуанито от дома си в Сантяго. “Още на деветгодишна възраст реших да стана журналист”, споделя Карильо.
Всичко започнало през 2001 г. Тогава майка му Андреа Енрикес оглавила гладна стачка на жителите на “Ел Боске” - едно от предградията на средната класа в Сантяго. Те протестирали срещу кмета на общината Сади Мело.
“В моето училище също бяха против кмета. Избраха мен като свой представител да се срещна с Мело и да му задам няколко въпроса. И като отидох при него, направо го попитах защо е толкова корумпиран”, сподели Хуанито.
Кметът бил като ударен от гръм. След малко той се разбързал, уж че имал важна среща, и изчезнал, сподели пред “Труд” журналистът Мануел Торес от в. “Ла Куарта”.
“Най-незабравимата ми среща беше с Колин Пауъл. Попитах го какво мисли за либерализацията на световната търговия. Той ми отговори, че това е нещо положително. Попитах го тогава дали от това няма да пострадат бедните. Мисля, че глобализацията е лошо нещо. Защо иначе толкова хора по света протестират срещу това явление?”, пита Хуанито. Той пресрещнал държавния секретар на САЩ през юни 2003 г., когато в Сантяго се състоя среща на Организацията на американските държави.
Момчето успяло да се добере до госта въпреки драконовската охрана около него. “Мечтая да се видя с американския президент Джордж Буш”, допълва малкият журналист от Сантяго. “Искам да го попитам как можа да прати на смърт толкова хора в Ирак. Ще го питам и каква е
ролята на ЦРУ
в убийството
на Че Гевара
казва Карильо.
Той симпатизира на Социалистическата партия. Неин член бе убитият през 1973 г. Салвадор Алиенде. Десните политици и симпатизантите на Пиночет бързат да се измъкнат, още щом зърнат Карильо, твърдят журналисти от в. “Ла Куарта”.
За възрастта си Хуанито е доста добре информиран за текущите световни събития и проблеми. Разбира се, момчето не знае абсолютно всичко и признава, че има още много да учи. Но и със сегашните си познания той смайва своите събеседници. Кратките му разговори били публикувани в специално създадената от община “Ел Боске” Интернет страница, наречена “Момчето репортер”. В момента обаче тя не действа, тъй като няма средства за финансирането През ноември 2003 г. Хуанито
подлудил властите
в Сантяго, където се провеждала иберо-американска среща на върха. Там и бил и испанският крал Хуан Карлос.
Младият журналист бил допуснат в президентския дворец “Ла Монеда”, но го предупредили да не се доближава до монарха.
“Опитах какво ли не. Дори пробвах да се промъкна под масите. Ама ме изловиха. Вътрешният министър Хосе Мигел Инсулса нареди да бъда закаран у дома под полицейски ескорт”, възмущава се Хуанито.
Испанският премиер Хосе Мария Аснар, който също бил на форума, обаче не можал да се отърве от момчето.
Хуанито го попитал защо пратил войски в Ирак. “Защото е необходимо”, рекъл Аснар и охраната му отстранила Карильо.
“Но Буш да се готви за интервю. Той няма да ми се измъкне”, уверява малкият журналист.