В. "Труд", 16 март 2004 г.
Терористичните атентати на 11 март на практика обърнаха парламентарния вот в Испания и донесоха победата на Испанската социалистическа работническа партия (ИСРП).
Само преди седмица проучванията сочеха, че Народната партия ще запази властта и че може би ще запази абсолютното си мнозинство. В неделя обаче избирателите шамаросаха управляващите.
11 милиона души -
АБСОЛЮТЕН РЕКОРД
в историята на страната, подкрепиха ИСРП. Вместо очакваните 63 процента, каквито бяха прогнозите преди атентатите, във вота участваха 77 на сто от гласоподавателите.
Снимка: Ройтерс: В нощта преди изборите на 14 март хиляди протестрищати пред главната квартира на Народната партия в Мадрид обвиняваха испанския премиер Хосе Мария Аснар заедно с президента на САЩ Джордж Буш и премиера на Великобритания Тони Блеър за действията им в Ирак, провокирали и кървавия атентат от 11 март.
Така социалистите грабнаха 42,6 на сто от вота и ще имат 164-ма представители в 350-членния Конгрес на депутатите. За абсолютно мнозинство не им достигнаха 12 места. Те отново поемат управлението след 8 години в опозиция.
Десноцентристката Народна партия остава втора с 37,6 на сто. Тя ще има 148 депутати. На практика процентите за двете партии се преобърнаха след атентатите, които събудиха антиамерикански и антивоенни чувства.
Народната партия претърпя двойно поражение. Първо, не се състоя триумфалното слизане от сцената на премиера Хосе Мария Аснар, който още миналото лято заяви, че няма да се бори за трети мандат. Второ, в двореца “Монклоа” (резиденцията на премиера - б. р.) ще влезе не протежето му Мариано Рахой, а Хосе Луис Родригес Сапатеро.
Още 9 партии влизат в парламента. Трета по брой на гласовете е Обединената левица - бивши комунисти (3,2 на сто). Тя обаче ще има само петима депутати. Регионалната Републиканската левица на Каталуня (2,5 на сто) ще разполага с 8 представители. Причина е сложната пропорционална изборна система в Испания. В Барселона едно място се печели със 126 774 гласа, а в градчето Сория стигат 25 254 бюлетини.
Другите седем партии в новия парламент са регионални. Те са каталунската “Конвергенция и съюз” (10 депутати), Баската националистическа партия (7), Канарската коалиция (3), Националистическият блок на Галисия (2), Арагонското събрание (1), умерените баски от Еуско Алкартасуна и Баските от Навара.
Сапатеро ще трябва
ДА ПРАВИ КОАЛИЦИЯ
Вероятни негови партньори са баските и каталунците. Народната партия и правителството хвърлиха всички сили, за да обвиняват ЕТА за атаките, дори след като “Ал Каида” пое отговорността. Така баските партии автоматично стават съюзници на ИСРП.
Със социалистите са и Републиканската левица на Каталуня и лидерът Това, както и несправедливите обвинения срещу ЕТА за 11 март, донесоха успеха на Карод-Ровира.
ГУБЕЩИ СА И БИВШИТЕ КОМУНИСТИ
Бившите комунисти от Обединената левица са големите губещи от парламентарните избори в Испания.
Досега те имаха 9 депутати в парламента. Отсега нататък представителите им ще бъдат само петима. От трета политическа сила партията става пета.
Загубата е не толкова в намаления брой депутати, а в скарването със социалистите. Главна вина за това носи Гаспар Лямасарес - лидерът на Обединената левица.
Вместо да търси съюз с ИСРП, той хвърли енергията си да сипе обвинения към социалистите и лидера им Хосе Сапатеро, че не провеждали истинска лява политика.
Лямасарес дори отхвърляше всякаква възможност за коалиция с ИСРП. Затова сега е съмнително дали Сапатеро ще потърси съюз с бившите комунисти за формирането на кабинет.
ПОБЕДИТЕЛЯТ: ИЗТЕГЛЯМЕ СЕ ОТ ИРАК
“Испанските войници ще се изтеглят от Ирак до 30 юни”, заяви победителят в парламентарните избори и почти сигурен бъдещ премиер на страната Хосе Луис Родригес Сапатеро пред радио “Кадена СЕР”.
“Войната в Ирак беше катастрофа. Окупацията е катастрофа”, каза лидерът на социалистите.
На 30 юни Ирак трябва да получи своя суверенитет.
САЩ обаче натискат съюзниците си да оставят своите войски там. Според Сапатеро испанските войници могат да останат в Ирак след 30 юни само ако възникнат “непредвидени събития”. Такива обаче не се предвиждат, смята лидерът на социалистите.
“Войните като тази в Ирак подклаждат омразата, насилието и терора”, каза той.
Досегашният испански премиер Хосе Мария Аснар прати войски в Ирак, въпреки че 91 на сто от жителите на страната бяха против.
До този момент Мадрид е дал 10 жертви, сред тях и военни разузнавачи.
СТРАНАТА СЕ ВРЪЩА В “СТАРАТА ЕВРОПА”
Новият премиер обещава завръщане в Европа, пише британският в. “Гардиън” за Сапатеро.
Това не означава задължително влошаване на отношенията с други световни лидери, въпреки че мястото на страната в света може драстично да се промени начело със социалистите. Сапатеро вече каза, че иска Джордж Буш да загуби изборите, така че няма да има приятел в Щатите, отбелязва изданието.
Испания, САЩ и Великобритания бяха най-яростните привърженици на войната в Ирак. Докато Германия и Франция - някогашни традиционни партньори на Испания, бяха против. За това бяха иронично наречени “старата Европа” от американския военен министър Доналд Ръмсфелд.
Колкото до Тони Блеър, британският премиер вече покани кандидата на Народната партия Мариано Рахой в офиса си преди изборите в Испания. Дружбата на Блеър и Аснар гневи социалистите. Сапатеро не пропусна да нападне приятелите на досегашния премиер. “Буш и Блеър трябва малко да помислят. Не можеш да разпалваш война с лъжи”, каза той, като визира войната в Ирак.