Рубенс Гама, министър, директор на отдел „Промотиране на търговията и инвестициите” към министерството на външните работи на Бразилия: Икономиките на САЩ и ЕС се износват

Рубенс Гама


- Г-н Гама, по време на визитата на президентката на Бразилия Дилма Русеф в България у нас бе направена впечатляваща презентация на бразилски фирми от световна величина. Какво очаквате от контактите с българския бизнес?

- Стремежът ни бе да представим бразилските фирми и бразилската икономика пред България и вашите предприемачи. Г-жа Русеф, първата жена президент на нашата страна, имаше голямо желание да покаже в родината на баща си постиженията на страната, която го е осиновила, да спомогне за активизирането на взаимоизгодните ни връзки. За нея това бе визита с много силно символично значение. Все още нямаме достатъчно значими икономически отношения, но искаме това да се промени. Затова поканихме тук толкова важни хора от нашия бизнес. Тук бе ръководителката на ЕМБРАПА, една от най-важните и значими в света фирми за търсене на нови технологии в областта на селското стопанство. Известно ни е, че България е важен износител на торове. Можем добре да си сътрудничим в земеделието. Също и в енергетиката, преди всичко във възобновяемата енергия, която захранва 75% от енергийната ни мрежа. Тук бе и президентът на ЕЛЕКТРОБРАЗ, която е една от най-големите енергийни компании в света, която може да сподели ценен опит в областта на чистата енергия. Участва и ръководството на ПЕТРОБРАЗ, която също е една от най-големите петролни компании в света, тя е на 3-о или 4-о място. Да не пропусна и аерогиганта ЕМБРАЕР, от който вече сте купили самолети. Или „Марко Поло”, един от най-сериозните производители на бусове. Трудно е да изброя всички, имаше голямо разнообразие от представени фирми. Най-важното е, че бе направена стъпка към по-активно взамино опознавене, установихме по-преки контакти. Бразилско-българското сътрудничество растеше много добре преди да влезете в ЕС през 2007 г. После вие вече трябваше да се съобразявате с ред ограничения, след това дойде и кризата. Сега е моментът да потърсим ново съживяване във връзките ни, полезно и за вас, и за нас. Време е да откриете и други пазари – извън ЕС.

- Малко преди визитата в света се заговори за бразилското предложение за спасяване на еврозоната. Как ще го коментирате?

- Не мисля, че трябва да се взима буквално. По-важното е да се забележи, че бразилската икономика изживява един много добър етап и се намира в отлично здравословно състояние. Постигнахме разумен растеж, ниска безработица, гаранции срещу спекулата, рекордни инвестиции от чужбина. Важен факт е, че Бразилия е страна с много голям вътрешен пазар. Наред с това имаме широк и разнообразен стокообмен с чуждестранните си партньори, като постоянно диверсифицираме външните си пазари. По-рано 35% от търговията ни беше със САЩ, сега е 9%. Същевременно е нараснала търговията ни с останалите страни от Латинска Америка - с Аржентина, Перу, Чили, Колумбия, а също и от други региони – с Турция, Русия, Китай, Южна Африка и т.н. Бяхме свикнали, че икономиките на САЩ и ЕС са най-силните. Но сега покрай кризата наблюдаваме износване на техните икономики. Конструкцията на света отпреди 70 г. вече е остаряла.

- Тоест - Третият свят днес става Първи?

- Ха-ха! Да, изглежда. Истината е, че това е исторически процес. Всъщност периферията на света изживя много кризи и натрупа доста опит преди в тях да попадне и центърът. Ние много страдахме през 70-е и 80-е, когато се борихме с нашите кризи и натрупахме много опит, затова въведохме по-добри регулации, още докато Първият свят само се наслаждаваше на благополучието си. В Бразилия банковата система е много строга, отпускането на кредити никак не е лесно. А в САЩ и ЕС дълго се раздаваха лесни кредити. Друг важен механизъм, който се прилага в Бразилия от години, е преразпределението на приходите така, че да се преодолее неговата неравномерност. Голям процент богатство дълго отиваше при съвсем малък процент от населението. Още при управлението на предишния ни президент Лула да Силва започна да се акцентира върху коригирането на този компоненнт чрез сериозни програми за социално включване, за преразпределение на благата. Над 30 милиони бразилци бяха измъкнати от бедността и отидоха в средната класа благодарение на този подход. Така нарастна и потреблението, и икономическата активност, и благосъстоянието на населението. И правителството, и обществото в Бразилия е фокусирано върху социалния компонент, това е най-доброто за развитието на страната ни.
 

Контакти с България