Българската търговско-промишлена палата бе домакин на представяне на възможностите за укрепване на индустриалните и търговски връзки между Аржентина и България. Събитието, организирано съвместно с Посолството на Аржентина в София, привлече вниманието на над 50 участници присъствено в Палатата и онлайн.
Председателят на БТПП Цветан Симеонов откри събитието, като посочи, че количествата и стойността на стокообмена между България и Аржентина са на нива, които дават възможност за сериозно развитие в предвидимо бъдеще. „Необходимо е да работим, за да балансираме търговията между двете страни, защото в последните години има дефицит в търговията с Аржентина.“, каза той.
Симеонов потвърди, че в България има готовност за предоставяне на всички условия за аржентински инвестиции. „Получихме уверение за перспективите, които се очертават за развитието на търговията между България и Аржентина, като предстоят сериозни реформи в аржентинската икономика, с които да се приложат още по-активно пазарните принципи, доказали исторически своето превъзходство над останалите форми на управление на икономиката", каза Симеонов.
На събитието бяха обсъдени възможностите за търговия и инвестиции между Аржентина и България, на фона на последните икономически промени в латиноамериканската страна и специфичните предимства на провинция Чако*. Бяха обсъдени инвестиционните стимули, потенциалът за износ и значението на малкия и среден бизнес в аржентинската икономика. Освен това беше подчертана ролята на дипломатическите мисии за улесняване на бизнеса между двете страни и бяха представени културните аспекти на региона Чако.
Н. Пр. Алехандро Зотнер Майер, посланик на Аржентина в България, заяви, че страната му е започнала процес на дълбока дерегулация на своята икономическа дейност, като в Аржентина вече се наблюдава една нова реалност в резултат на идването на власт на новия президент Хавиер Милей.
По думите на посланика, Аржентина е номер осем по площ в света, като отчита брутен вътрешен продукт за 2023 година в размер на 650 млрд. долара. Страната разполага с промишлена индустриална икономика и се нарежда на второ място в икономическо отношение в организацията Меркосур (Аржентина, Бразилия, Парагвай и Уругвай) и в цяла Латинска Америка, след Бразилия.
"Това е един несъвършен, но голям пазар, който обхваща 47 млн. население в Аржентина и 295-милионен пазар в Меркосур", каза Майер. По думите на посланика, страната е призната селскостопанска сила и има голям потенциал в минното дело с резерви на шистов газ /второ място в света/ и на четвърто място за шистов нефт. Аржентина е лидер в региона по отношение на технологиите за софтуер - в страната има 16 еднорози и компании с оценка от над 1 млрд. долара. Има голям потенциал в областта на възобновяемата енергетика.
Благодарение на реформите в Аржентина за 9 месеца страната намалява инфлацията от 211% на 2,8% и постига девет последователни месеца първичен фискален излишък. Освен това, рискът за страната е намалял от 1700 на 900 пункта, въпреки че все още е висок, отразявайки подобрение в икономическото представяне на страната.
Леандро Сдеро, губернатор на аржентинската провинция Чако, подчерта ръста на износа и производствения капацитет на региона, включително в селското стопанство, животновъдството и природните ресурси. Той посочи, че провинцията е с фискалната стабилност, финансов излишък и прилага мерки за икономии. Правителството предлага стимули за индустриални инвестиции и регистрирана заетост в Чако, включително бонуси за обществени услуги и финансови вноски за работодателите.
Възможностите за разширяване на търговския обмен на селскостопански и животновъдни продукти бяха оценени като много големи, особено с оглед на високото качество на местната продукция и значението на частния сектор. Провинцията има интерес за увеличаване на износа за България и установяване на двустранни търговски отношения. Губернаторът още веднъж подчерта, че целта на местната управа е да си сътрудничи с частния сектор, без да се намесва в неговите дейности. Губернаторът на Чако сподели и, че в провинцията има много български имигранти.
Председателят на Аржентинската конфедерация на малките и средни предприятия Алфредо Гонзалес показа предимствата на провинция Чако, посочвайки, че този регион има разработени програми за стимулиране на предприемачеството. Той отличи износът на месни продукти и мащабните програми за преминаване към възобновяеми енергийни източници, които привличат много инвеститори. Гонсалес представи организацията, която ръководи. Конфедерацията има за членове повече от 400 хиляди компании, които представляват 97% от средните компании в страна и 70% от работната сила. 60% от тях са семейни компании.
Гонсалес подчерта, че производството на царевица, соя, хранителни продукти, животновъдството и др. имат голям капацитет за реализация и търговия в ЕС.
Алфредо Гонсалес, председател на Конфедерацията на малките предприятия на Аржентина, и Цветан Симеонов, председател на БТПП, подписаха споразумение за взаимно сътрудничество за обмен на информация между бизнес средите на България и Аржентина.
Хуан Игнасио Камило Бавасо, ръководител икономически и търговски отдел в посолство на Аржентина в България, посочи, че всички представители на бизнеса, които имат въпроси относно регулациите и възможностите за бизнес в Аржетина могат да отправят въпроси към посолството, което да съдейства по множество начини за осъществяване на контакти /тел.: 02 971 2539, e-mail: egulg@mrecic.gov.ar/.
---------------------
*Провинция Чако е мястото, където живее най-компактната българска общност в Аржентина и цяла Южна Америка. Това е единствената аржентинска провинция, която през годините е имала губернатор и вицегубернатор от български произход. Понастоящем в Чако развиват дейност културни дружества на потомците на заселилите се в Аржентина българи. Във втория по големина град на провинцията – Пресиденсия Роке Саенс Пеня, е изграден бюст на Христо Ботев, който е разположен на площад „България“. В друг голям град на провинцията – Лас Бреняс, се издига бюст на Апостола на свободата Васил Левски.