Отвличанията, доходен бизнес в Латинска Америка



Отвличанията в Латинска Америка, където една французойка неотдавна беше похитена във Венецуела, се превърнаха в разменна монета в този район, най-тежко засегнат от явлението, носещо милиони долари годишно.
Особено тежко е положението в Колумбия, където средният брой на отвлечените е осем на ден, както и в Мексико и Бразилия. Трите страни са световни рекордьорки по отвличания според книгата "Бизнесът с отвличанията", публикувана от Центъра за външна политика в Лондон.
Отвличането от въоръжени мъже на двойка французи в Гватемала и на една млада французойка във Венецуела на 8 декември се прибавиха към други неотдавнашни случаи, появили се в черната хроника, сред които бе и похитеният свекър на телевизионната звезда Сусана Хименес в Аржентина.
Освен случаите с голям медиен отзвук всеки ден в латиноамериканския район се извършват още десетки отвличания, което носи около 500 милиона долара годишно на похитителите, сочат изследванията на британката Рейчъл Бригс, цитирани в книгата на Центъра за външна политика.
В Каракас 3,9 процента от пълнолетните жители твърдят, че поне един техен роднина или самите те са били отвличани, а в Кали - един от най-опас или самите те са били отвличани, а в ните градове в Колумбия - процентът е 1,4, сочи изследване на Междуамериканската банка за развитие.
Колумбия е първенец по отвличания с 3000 похитени годишно. През 2000 г. беше отбелязан рекорд с общо 3706 отвличания срещу 2982 за 2002 г., което е най-слабото "постижение" за последните години, сочат данните на колумбийската неправителствена организация Паис либре /Свободна страна/.
Изминалата година беше белязана от най-много отвличания на чужденци в Колумбия. Осем туристи, вече освободени, бяха отвлечени през септември от леви партизани. Те държат също трима американци, чийто самолет беше свален през февруари миналата година, както и бившата кандидатка за президент от партията на Зелените Ингрид Бетанкур, отвлечена през февруари 2002 г.
По данни на съдебните органи в Мексико през 2001 г. бяха извършени 732 отвличания на хора главно от средните и по-заможните класи. Други официални източници смятат обаче, че тези числа са занижени, защото не включват "експресните отвличания", продължаващи само няколко часа и за които много често похитените не съобщават.
В Аржентина всеки ден има поне по един похитен, като жертва на отвличанията за откупи стават не само богатите и известни личности, но и хора със скромни доходи.
Във Венецуела в момента в ръцете на похитители се намират около 250 души, според Иван Симоновис, бивш началник на силите за сигурност в Каракас.
Един от последните случаи във Венецуела, за които беше съобщено, е за френската студентка Стефани Минана, отвлечена, докато гостувала на брат си във Валера, главен град на щата Трухильо, разположен на 500 км югозападно от Каракас.
В Централна Америка явлението засяга главно Хондурас, Салвадор и Гватемала, където всяка година се съобщава за десетки случаи на отвличания. Неотдавна от дома им в Западна Гватемала бяха отвлечени двама французи - Соня Хименес Рохас и нейният приятел Оливие Барук.
За тях не беше поискан откуп. Похитителите на Стефани Минана обаче поискаха два милиона евро за освобождаването й.
Властите и полициите на различните американски страни, засегнати от тази вълна на отвличания за пари или по политически причини като в Колумбия, са вдигнати на крак, за да се опитат да се справят с проблема. Въпреки известни успехи обаче, явлението продължава да е доходоносен бизнес./БТА/





Хроника