Чили в сметки
От България до Чили няма преки полети. Най-често се ползват линиите на Ер Франс, Ал Италия, Луфтханза, а отскоро и на Суис Еър. Цената на билета за отиване и връщане варира в зависимост от това, колко по-рано сте си направили резервацията и сте си платили билета. От значение е и периодът който ще престоите в Чили. За да ви излезе по-тънко, трябва да включите поне един уикенд. То за по-малко не си и струва да се бие толкова път. Има оферти за билети по 850 евро, но без включени летищнти такси. Обикновено пътуването няма как да излезе под 130-1400 евро.
Чилийската национална валута е песото. Срещу един долар получавате около 660-670 песос, в зависимост от курса на деня.
Сантяго разполага с много на брой и добри хотели. Петзвездните предлагат стаи на цени от 120 до 180 долара. В четиризведните можете да избирате между оферти от 70 до 160 долара. Тризвездните слизат съвсем малко по-надолу – от 55 до 120 долара. Има и съвсем нелоши двузвездни възможности за 70-90 долара. Варирането зависи не толкова от условията вътре в самия хотел, колкото от квартала.
Ресторантите в Сантяго също се делят на много степени. В най-“народните” можете вкусно и обилно да похапнете само за 10 долара, а в най-тежкарските ще трябва да се бръкнете поне за 40 долара, че и отгоре.
Любителите на висшата класа ще се чувстват най-добре в “Бристол”, разположен в хотел “Пласа Сан Франсиско” на авенида (булевард) “Бернардо О’Хигинс” (както е официалното наименование на централната пътна артерия на Сантяго “Аламеда”) № 816. Този ресторант е носител на 3 златни медала на Гастрономическата асоциация на Чили.
Разтърсващо изживяване (включително и за джоба!) предлага “Камино Реал” на хълма Сан Кристобал. От заведението, което разполага със собствена винарска изба с вълшебни чилийски вина, се открива фантастична гледка към града.
Ако все пак бюджетът ви е по-ограничен, можете да се насладите на отлична чилийска кухня, обслужване и атмосфера и само срещу не повече от 10 долара. Такива са цените например в семейния ресторант “Венеция”, любимия ресторант на Пабло Неруда, където той редовно обядвал, докато живеел по съседство. Разположен е на ул. “Пио Ноно” 200. Пак на същата улица, но на номер 226, в ресторанта “Дон Симон”, можете да опитате най-вкусната касуела де аве, също на цени до 10 долара. В това заведение всички печени меса се сервират “по бедняшки” – непременно с пържени картофи и пържено яйце отгоре. А най-популярният ресторант за пресни морски вкуснотии, където винаги в неделя на обед е пълно със семейства, се намира на Центранлия пазар и се казва “Донде Аугусто”. Там също всичко е до 10 долара.
Иначе, за хапване на крак, винаги можете да разчитате на вездесъщите емпанадас. Ще ги намерите буквално на всяка крачка – само срещу 1 долар парчето.
Тръгнете ли да избирате сувенири преди тръгването обратно, разбира се, за приятелите ви мъже най-подходяща ще е бутилка писко – типичната чилийска ракия. В зависимост от марката можете да я купите и за 3, и за 6 долара. Ако пък искате да зарадвата някоя дама, не пропускайте бижу от уникалния полускъпоценен син камък лазурит, наричан тук лапис ласули. Чилийците няма да пропуснат да ви се похвалят, че този камък се намира само в Чили и в Афганистан. Предлагат се най-разнообразни и много красиви накити с лазурит, повечето изработени ръчно, в сребърен обков. Не са скъпи. Колие с инкрустирани лазуритчета, например, излиза около 20 долара. Разбира се, можете да минете и само с 5-10 долара, ако изберете обеци или пръстен.
Най-разпространени сред сувенирите все пак са изделията от мед – нали медта е основен износен продукт на Чили. Има прекрасни гривни, кутийки за бижута, тефтерчета с меден обков, подложки за чаши и т.н. В зависимост от сложността на продукта и количеството на употребената мед варира и цената му. Рядко обаче тя надвишава 10 долара.